ΕΝ. Ε. Ε. ΓΥ. Λ. ΧΙΟΥ

Δημιουργός: gmalesiag, στις: 26-03-2024, διάρκεια: 00:00:18

ΕΝΕΕΓΥΛ Χίου. Παρέλαση 25-3-2024

σεισμογράφος

Ξέρω τι θα κάνω σε περίπτωση σεισμού

FB IMG 1710503999167

Εφηβικές Σχεσεις- Σεξουαλική Αγωγή

Είναι σημαντικό να γνωρίζουμε ότι η πρόληψη, η σωστή ενημέρωση και η έγκαιρη θεραπεία σώζουν ζωές. Ιδίως, εφόσον κάποια νοσήματα που μεταδίδονται με τη σεξουαλική επαφή μπορεί να μην εμφανίζουν συμπτώματα για καιρό.

Στα πλαίσια προγράμματος που υλοποιείται στο σχολείο με τίτλο “Εφηβικές Σχεσεις- Σεξουαλική Αγωγή” και συνεργασία με το πρόγραμμα “Δράσεις Αγωγής Υγείας 2023-2024” του Γ.Ν. ΧΙΟΥ επισκέφθηκε το σχολείο η μαία Ηρώ Τούμπου και μίλησε στα παιδιά του Λυκείου για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα και την αντισύλληψη. Τα παιδιά έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και εξέφρασαν αρκετές απορίες.

Φροντίζοντας τη σεξουαλική υγεία μας, προστατεύουμε τον εαυτό μας και τον/τη σύντροφό μας!

Η χρήση του Openboard στον διαδραστικό πίνακα

myron logo

myron – η εικονική επιχείρηση του σχολείου

back to school 3596263 1280

Διαχείριση της Σχολικής Τάξης

Σε δύο συναντήσεις είχαμε την ευκαιρία να μοιραστούμε σκέψεις και βιώματα που αφορούν στη “Διαχείριση της Σχολικής Τάξης”. Την επιμόρφωση οργάνωσε η ψυχολόγος μας Μαρία Καλογεράκη. Οι ιδιαιτερότητες του κάθε ατόμου, η συνθήκες μέσα στις οποίες μεγαλώνει κι εκπαιδεύεται, το σχολικό πλαίσιο και η καθημερινότητα στο σχολείο μας φτιάχνουν ένα ιδιόμορφο μείγμα που χρειάζεται διερεύνηση κι επικοινωνία για να μπορέσει να δείξει τη γοητευτική του όψη.

μυροωολοσ

Μυροβόλος Χίος, αρωματικά φυτά

Διαβήτης

Σχολική επιμόρφωση σχετικά με τον Διαβήτη

Το προσωπικό του σχολείου μετά το ημερήσιο πρόγραμμα τους, παρακολούθησαν μια επιμόρφωση από την σχολική νοσηλεύτρια του σχολείου Μαυριάνου Μαργαρίτα.
Το θέμα της επιμόρφωσης αποτελούσε οι Βασικές αρχές διαχείρισης του σακχαρώδη διαβήτη τύπου 1. Ο σακχαρώδης διαβήτης αποτελεί ένα παγκόσμιο πρόβλημα υγείας και έχει αυξηθεί σημαντικά τα τελευταία χρόνια.Η πρόληψη, η έγκαιρη διάγνωση και η σωστή διαχείριση του σακχαρώδη διαβήτη αποτελούν σημαντικά κομμάτια της υγειονομικής φροντίδας για την μείωση επιπτώσεων της νόσου. Δυστυχώς δεν υπάρχουν σε όλα τα σχολεία νοσηλευτές με αποτελέσματα οι εκπαιδευτικοί να πρέπει να αντιμετωπίσουν διάφορες καταστάσεις υγείας που δεν γνωρίζουν. Καλό λοιπόν θα ήταν όλοι να έχουμε κάποιες βασικές γνώσει

ς για το πώς μπορούμε να διαχειριστούμε περιπτώσεις με σακχαρώδη διαβήτη τύπου 1.

Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας 2024

Για τη χρονιά που έρχεται, ευχή καρδιάς θα κάνω! Η μοίρα να σκορπά χαρές να περπατάς απάνω!

IMG 20240130 115536

IMG 20240130 115556

γρασιδι

Χλοοτάπητας κάστρου